Eja regjistrohu dhe ti

Përse Shkolla e Mesme Profesionale “Beqir Çela” është zgjedhja e duhur për ty?

1. Praktikë në Biznes – nxënësi aftësohet për profesionin e ardhshëm, përmes praktikave profesionale

2. I fokusuar në Karrierë – Arsimi profesional është më praktik dhe i jep nxënësve mundësi të përgatiten për kushtet reale të vendit të punës në të ardhmen.

3. Punësim i shpejtë – programet orientohen drejt sektorëve që kanë kërkesë për punë.

4. Klasa më të vogla për praktikën–Klasat në shkollën tonë ndahen në grupe më të vogla.

💰Gjithashtu nxënësit që ndjekin arsimin profesional në institucionet arsimore publike, përfitojnë burse nga shteti sipas kritereve sa më poshtë:

📌Nxënësit që ndjekin procesin mesimor pranë shkollës “Beqir Çela” në largesi 5 km nga vendbanimi i tyre perfitojne akomodim falas në konvikte si dhe gjysëm burse ose bursë të plote në varesi të perberjes familjare dhe të ardhurave për fryme.

📝Nxënesit të cilët nuk jetojnë në konvikt por plotësojnë kriteret për bursë u paguhet vlera e plotë e bursës në bankat e nivelit të dytë.

🎗️Nxënësit e arsimit profesonal të cilët kanë mbaruar vitin shkollor paraardhës me notën mesatare 9(nëntë) deri në 10(dhjetë), përfitojnë bursë të plotë.

🤹‍♂️ Nxënësit, të cilët kanë përfituar statusin ligjor të jetimit, u sigurohen falas:

1. bursë,

2. akomodimi/fjetja,

3. shërbimi shëndetësor,

4. veshmbathje, libra dhe fletore (10,000 lekë në vit)

5. shërbimi dentar dhe medikamentet.

6. pagesë suplementare edhe për periudhën e pushimeve verore

🤹‍♀️ Nxënësit me një prind kur njëri nga prindërit nuk jeton ,u sigurohen falas:

7. Bursë e plotë,

8. akomodimi/fjetja,

9. shërbimi shëndetësor,

10. shërbimi dentar dhe medikamentet.

11. Pagesë suplementare edhe për periudhën e pushimeve verore

🤹‍♂️Nxënësit të cilët vërtetojnë statusin ligjor të invalidit paraplegjik, tetraplegjik, si dhe personat me aftesi të kufizuar të percaktuar nga komisioni mjekoligjor, u sigurohen falas:

– Bursë e plotë

– akomodimi/fjetja,

– shërbimi shëndetësor,

– shërbimi dentar dhe medikamentet

– mësues ndihmës, pas vlerësimit të nevojës për arsim profesional të nxënësit me aftësi të kufizuar.

🤹‍♀️Nxënësit e pakicës kombëtare rome dhe egjiptiane, të cilët ndjekin shkollat e mesme profesionale, përfitojnë falas:

– Bursë e plotë,

– veshmbathje, libra dhe fletore, (10,000 lekë në vit)

🧘‍♀️Nxënëset vajza që regjistrohen në arsimin profesional në të gjitha drejtimet mësimore(TIK) përfitojnë gjysmë burse, ndërsa për drejtimet: mekanikë, elektronikë, elektroteknikë, shërbime mjete transporti, termo hidraulikë, përfitojnë bursë të plotë.